Hürriyet - Tekel ihalesi Erbu İnşaatın
İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından 10 yılı aşkın süre kullanılan, tahliyesi İl Genel Meclisi üyeleri ile bale sanatçıları arasında büyük tartışmalara neden olan Konak'taki eski Tekel tütün deposunun ihalesi nihayet yapıldı.

Dört firmanın katıldığı ihalenin onaylanmasının ardından bina İzmir İl Özel İdaresi Hizmet Binası'na dönüştürülmek için müteahhit firmaya teslim edilecek. Yaklaşık 23 milyon TL muhammen bedel ile ihaleye çıkartılan binanın restorasyonu için 10 firma dosya aldı. Katılan firmalar arasında 16 milyon 883 bin 849 TL fiyat veren Erbu İnşaat Kollektif Şirketi ihaleyi kazandı. Firmaya 18 ay süre verildiğini söyleyen İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, “İtiraz olmaması durumunda bayramdan sonra yer teslimi yapacağız” dedi.
Binanın belediyelerin emlak vergilerinden taşınmaz kültür varlıkları için ayrılan paydan elde edilen gelirle yapılacağını ifade eden Değirmenci, “Vali Koraç'ın onaylamasının ardından para binanın yapımı için İzmir İl Özel İdaresi'nin hesabına aktarıldı. En güzeli binanın yeniden yapımı için İzmir İl Özel İdaresi'nin cebinden tek kuruş çıkmayacak olması” diye konuştu. Son derece modern bir bina projesi hazırlandığını anlatan Değirmenci, “İzmir'e yakışan bir bina yapacağız. Pekçok küçük ilde il özel idareleri ve il genel meclisleri için çok güzel binalar yapılmış. İzmir gibi Türkiye'nin en büyük kentlerinden birinde biz üç ayrı binada hizmet veriyoruz. Bu hem zaman, hem de iş sıkıntısı yaratıyor. Yeni bina ile hizmetler tek çatı altında toplanmış olacak. Ayrıca bu tür bir binanın tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda olması esnaf için de büyük bir hareketlilik yaratacak” diye konuştu.
 

 

Medya